To poletje ne zamudite Šibenika in njegovih trdnjav. Tu izveste, zakaj vas bo to malo mesto na Jadranu tako očaralo
To poletje ne zamudite Šibenika in njegovih trdnjav. Tu izveste, zakaj vas bo to malo mesto na Jadranu tako očaralo

To poletje ne zamudite Šibenika in njegovih trdnjav. Tu izveste, zakaj vas bo to malo mesto na Jadranu tako očaralo

Šibenik, tisočletno mesto na Jadranu, ki je skozi stoletja doživelo ogromno preobrazbo. Iz postindustrijskega mesta, grdega račka jadranske obale, se je spremenilo v očarljivo mesto, ki preprosto mora biti na zemljevidu vsakogar, ki ima rad lepe kraje in prijazne ljudi. Izjemno bogata kulturna dediščina, očarljiva narava in modro morje, očarljivi razgledi in ozke kamnite ulice. Pa fantastična hrana in odlična vina v kombinaciji s prvovrstnimi koncerti na trdnjavi sv. Mihovila, ki jo smatrajo za najlepši oder na Hrvaškem. To je vse kar potrebujete za najboljše letošnje počitnice.

Šibenik je mesto ob morju, ki pa ne ponuja le užitka v naravnih lepotah in arhitekturi, temveč ponuja celo vrsto koncertnih dogodkov, pa naj bo to kratek postanek na potovanju, le vsakoletni dopust ali pa vikend oddih …

trdnjave šibenik hrvaška

Tri trdnjave v Šibeniku spretno združujejo staro in novo

Ena stvar, po kateri je Šibenik najbolj znan so prav gotovo njegove trdnjave. Mesto je bilo namreč zgrajeno na mestu, kjer je bila vojaška obramba najpomebnejša. Šibenik ima, poleg tistih v Dubrovniku, enega najbolj fascinantnih sistemov trdnjav. Tokrat bomo omenili tri najpomebnejše. To so trdnjava sv. Mihovila, trdnjava Barone in trdnjava sv. Ivana.

Te tri varuhinje Šibenika, ki se nahajajo na vzpetinah, se razlikujejo po videzu, zgodovinskem pomenu, velikosti in konceptu. Obiščite jih, saj vsaka ponuja drugačen pogled, vse tri pa lahko obiščete z nakupom ene vstopnice.

trdnjave šibenik hrvaška
trdnjave šibenik hrvaška

Trdnjava sv. Mihovila

Tisočletna trdnjava, iz katere se je Šibenik razvil in razširil, je danes gonilo kulturnega razvoja mesta. Potem ko je bila desetletja zaprta in po krivici zapostavljena, je bila trdnjava sv. Mihovila pred 10 leti temeljito prenovljena in odprta z velikim odrom. Od takrat je vsak ljubitelj dobre glasbe našel pot do njega, saj je v zadnjem desetletju na Mihovilu zaigralo na stotine vrhunskih hrvaških, evropskih in mednarodnih glasbenikov.

Naš predlog je, da trdnjava sv. Mihovila postane prva točka ogledovanja Šibenika. Z njenega obzidja se namreč odpira osupljiv razgled in prav s te trdnjave boste dobili najboljšo sliko o tem, kaj mesto ponuja. Videli boste namreč tisočletno mesto pod seboj, bogastvo starih rdečih streh, izliv reke Krke v Šibeniški zaliv, kanal sv. Ante skozi otoke šibeniškega arhipelaga, pa tudi dve drugi trdnjavi, zgrajeni za obrambo pred Turki v 17. stoletju – trdnjavi Barone in St. Ivan.

Na trdnjavi sv. Mihovil sta zanimivi tudi dve vodni cisterni, stari več kot 600 let. Njune ukrivljene stene in oboki so 3D preslikani in pripovedujejo zgodbo o zgodovini Šibenika in boju njegovega zavetnika, sv. Mihovila z zmajem. Na trdnjavi sta tudi dve zanimivi razstavi z avdiovodnikom, ki še dodatno pričara popolno doživetje.

trdnjave šibenik hrvaška

Koncertni oder trdnjave sv. Mihovila

Oder na trdnjavi sv. Mihovila 28. maja praznuje 10. rojstni dan. Na ta dan se obeta nastop kanadske zasedbe Badbadnotgood, in če se čez poletje odpravite v Šibenik, ne skrbite. Napovedani so koncerti odličnih domačih in tujih zasedb, med katerimi izpostavljamo imena kot so: Trentemøller, Devendra Banhart, Kruder & Dorfmeister, kraljica fada Mariza, kitarist Tommy Emanuel, Silente, Vanno, obetajo pa se tudi Šibenik Dance Festival, pa SHIP festival in mnoge druge pridreditve.

Vse novice o prihajajočih koncertih si oglejte na strani Tvrdjava kulture Šibenik.

Bonobo-trdnjava šibenik

Trdnjavi Barone in sv. Ivan

Ti dve trdnjavi sta bili zgrajeni za obrambo Šibenika pred Turki v 17. stoletju. Sv. Ivan, največjo in najvišjo mestno trdnjavo, so Šibenčani z lastnimi rokami zgradili v pičlih dveh mesecih!

Danes je trdnjava Barone mesto dobre glasbe in filma. Vsako leto Barone Jazz Festival združi najboljša imena hrvaške jazz scene. Festival na trdnjavi traja celo poletje. Te priložnosti za poslušanje kakovostnega jazza ne bo zamudil noben ljubitelj jazz ritma, ki se znajde v Šibeniku.

Trdnjava Barone je poleti poleg jazz festivala tudi najlepši kino na prostem. Ogledate si lahko najboljše dosežke svetovne kinematografije, pod zvezdnatim nebom s kozarcem vina v roki, ob utripanju mestnih luči. To je pravo doživetje in vse kar si lahko še želimo to poletje.

Trdnjava sv. Ivana je najvišja od vseh treh šibeniških trdnjav in kraj, kjer želite biti in uživati ​​v najlepših sončnih zahodih na Jadranu. Znotraj njegovega obzidja je izobraževalni kampus, zato je “trdnjava” številnim domačim študentom, znanstvenikom in raziskovalcem z vsega sveta.

Pobeg na otok Zlarin

Ko si boste zaželeli manjši pobeg … Predstavljajte si popoln mir in sprostitev, kraj, kjer pozabite na skrbi in težave, otok, kjer ne boste slišali niti enega avtomobila. To je Zlarin, eden redkih hrvaških otokov brez prometa. Dobra novica je, da je od Šibenika oddaljen le pol ure vožnje z ladjo.

Jadranje je že samo po sebi doživetje, ki ga ne boste pozabili. Ko boste zapluli v kanal, se bodo za vami odpreli pogledi na Šibenik, nad katerim dominirajo tri trdnjave in kupola katedrale sv. Jakova, Unescovega lepotca. Ladja bo peljala tik ob drugi trdnjavi – Sv. Nikolaja, ki je stoletja branil dostop do Šibenika z morja vsem osvajalcem.

Obkrožen z modrim morjem, z zvoki čričkov in penic, vas bo Zlarin osvojil na prvi pogled s svojo sproščenostjo in počasnostjo, starimi kamnitimi hišami, uličicami in razkošnim borovim gozdom. Eden najbolj sončnih jadranskih otokov je tudi otok koral. Koralarstvo je že stoletja največja posebnost in dediščina otoka Zlarina, zgodbo o vejah rdečih koral pa boste izvedeli v Koralnem centru Zlarin.

otok zlarin
otok zlarin

Koralni center Zlarin

Lov in prodaja koral je že vrsto let v generaciji Zlarinčanov. Prvi zapisi o gojenju koral na Zlarinu segajo v 15. stoletje, čeprav pod morjem okoli Zlarina ni nobenih rdečih koral. Moški so se pred stoletji s čolni odpravili na odprto morje, ženske pa so ostale in skrbele za otroke in starejše, obdelovale oljčne nasade in vinograde.

Življenje na Zlarinu je danes drugačno, zgodbo o koralih pa boste slišali v Koralnem centru Zlarin. Videli boste predmete, ki jih je čas že skoraj pogoltnil, in zgodbe, ki so že skoraj pozabljene. Od ene prvih potapljaških oblek do sodobne tehnologije boste uživali v vsakem trenutku obiska. Ta otok preprosto morate doživeti!

otok zlarin
otok zlarin, koralni center

Foto: Pr in Instagram (@stmichaels_fortress)

 

Naloži več
Zapri