Pred 140 leti je bila odkrita Modra špilja na Biševu. Raziskujte z nami tudi druge skrivnostne špilje ali jame pri naših sosedih
Zavedamo se dejstva, da ima naša soseda Hrvaška čudovito in raznoliko naravo. Čeprav jo običajno povezujemo s čistim morjem in jezeri, hrvaško podzemlje skriva vrsto fascinantnih lokacij. To poletje smo se odločili obiskati skrivnostne jame ali špilje, ki s svojo lepoto intrigirajo in jemljejo dih, povod za to pa je tudi 140. obletnica odkritja Modre špilje na Biševu.
5 najlepših špilj
Nekatere so bile navdih za zgodbe iz grške mitologije, spet druge so idealna lokacija za popolno Instagram fotografijo. Skratka, moramo se strinjati, da špilje ponujajo resnično posebno doživetje. Nekatere od njih spreminjajo barvo, druge so zatočišče živalim, v nekaterih pa so ljudje bivali tudi do sedem let. V nadaljevanju si oglejte naš seznam petih najlepših skrivnostnih špilj pri naših sosedih.
Cerovačke špilje
Gre za največji kompleks špilj na Hrvaškem. Ta atrakcija se nahaja v Naravnem parku Velebit, v bližini mesta Gračac. Sestavljajo ga tri špilje: zgornja, srednja in spodnja špilja, s skupno dolžino okoli sedem kilometrov. Te špilje so tudi eno največjih najdišč jamskega medveda na Hrvaškem. Tukaj so še danes vidni sledovi medvedov na stenah, nastali zaradi njihovega gibanja. Ena izmed posebnosti so zagotovo stalagmiti, stalaktiti in stalagnati, ki se pojavljajo v različnih oblikah, ki si jih lahko le zamislimo.
Odisejeva špilja
Na otoku Mljet se skriva ta skrivnostna špilja mitske lepote. Po grški legendi je Odisej doživel brodolom blizu Mljeta, po katerem je priplaval do te špilje. Tam je spoznal prelepo nimfo Kalipso, s katero je preživel sedem let na otoku. Tisoč let kasneje špilja, v kateri sta se zaljubila, še vedno nosi njegovo ime.
Modra špilja
Znana kot najlepša morska špilja na Hrvaškem. Modra špilja na otoku Biševo je resnično edinstven naravni čudež. Sončna svetloba vstopa skozi podvodno odprtino pečine in se odbija od belega dna, zaradi česar kristalno čista morska voda dobi čudovito safirno modro barvo.
Ob 140. obletnici odkritja Modre špilje na Biševu se je Turistična skupnost Splitsko-dalmatinske županije pridružila praznovanju z organizacijo razstave podvodne fotografije z naslovom “Pod morjem, pod zemljo” (“Ispod mora, ispod zemlje”) v nekdanjem vojaškem tunelu “Gatula” na Biševu. To posebno obletnico Modre špilje so se odločili povezati z umetnostjo, tokrat z umetnostjo podvodnih fotografov.
Za odkritje Modre špilje je zaslužen dunajski slikar Eugen Baron Ransonnet, ki jo je leta 1884 odkril med svojo potapljaško ekspedicijo. Njegovo odkritje je zaznamovalo začetek turizma v Dalmaciji, Modra špilja pa je od takrat postala nepogrešljiva atrakcija Jadrana. Od leta 1951 je zaščitena kot geomorfološki naravni spomenik, značilen pa je svetlobni pojav, ki skalam in morskem dnu daje nebeško modro barvo, ki nikogar od obiskovalcev ne pusti ravnodušnega.
Špilja Betina, Dubrovnik
Špilja Betina, ki se nahaja med vilo Šeherezado in plažo Gjivović, je zelo skrivnostna špilja, ki je dobila ime po dubrovniškem znanstveniku Marinu Getaldiću, katerega vzdevek je bil Bete. Med drugim je raziskoval tudi to špiljo. O naravni lepoti te špilje priča tudi dejstvo, da se nahaja na plaži, ki je bila uvrščena na Vogueov seznam najlepših hrvaških plaž.
Špilja Vrelo
V Fužinah se skriva resnično posebna špilja, ki se od ostalih na Hrvaškem razlikuje po velikem številu špiljskih okrasov ter izviru vode in naravnem jezeru, ki se nahaja v njej.
Preden se opdravite na ogled, upoštevajte, da je v špiljah bistveno hladneje, zato se dobro opremite, da vam uživanje v lepotah podzemlja ne pokvari mraz.
Foto: Unsplash, Instagram, Cerovačke špilje, Explore Croatia, Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije